content top

História

Svetlo sveta uzrel Športový klub Budimír v roku 1994. Základným podujatím ŠKB bol a je Budimírsky polmaratón. Ten sa so železnou pravidelnosťou usporadúva buď poslednú aprílovú alebo prvú májovú nedeľu. Výrazné zvýšenie kréda  ŠKB prichádza v roku 2004.

Na začiatku bol Vladimír Grega. Bývalý jazdec Červenej hviezdy v Košiciach, srdcový nadšenec terénnych motocyklov. Samotnému, momentálne šéfovi countrycrossovej  zložky ŠKB návrat na športovú pôdu nedovolilo koleno. Ale podujal sa krajšieho postu. Manažovaniu svojich zverencov. Postupne do klubu prichádzajú chalani ako Imrich Forrai, Peter Antoňák, Matej Orság, Richard Grega, Miroslav Mylan, a Slavomír Demčák.

Spočiatku sa tím zúčastňoval pretekov v rámci Cassovie Cupu. Rovnako tomu bolo i v sezóne 2007, i keď s malou výraznou zmenou. Prvý pretek sezóny, zároveň prvotina v usporiadaní countrcrossového preteku Športovým klubom. A čo by to bolo za Budimírčanov, ktorí by nevynikli. Prvý pretek sa rovná rekordu v počte zúčastnených jazdcov. Ročník 2007 považujú za prelomový rok. Chalani jazdili pravidelne, čo začalo prinášať prvé úspechy. Zlepšovanie od preteku k preteku bolo najviac viditeľné na mladom Imrichovi Forraiovi. Začal porážať skúsenejších jazdcov, jazdu neustále zrýchľoval a na konci sezóny svoju kategóriu CX2 (150 2T/250 4T)vyhral a postúpil do kategórie B. Podobný osud čakal i tímových kolegov Petra Antoňáka, ten obsadil bronzovú priečku a Mateja Orsága. Všetci títo spomenutý jazdci postúpili do kategórie B. V krátkej histórii považujú Budimírčania sezónu 2008 za najvydarenejšiu. Dva preteky. Prvý 25.5. 2008 zaznamenal nový rekord v seriály Askof Cassovia cupu. 138 zúčastnených jazdcov je rekord, ktorý nik z usporiadateľov v rámci Cassovie neprekonal. To zo strany neúnavného Vlada Gregu nebolo všetko. V prvý septembrový deň sa konal trojhodinový maratón dvojíc. Znamenie o kvalite podujatia bola účasť popredných slovenských jazdcov endura a countrycrossu. Nezabúdajme, ale na domácich jazdcov. Rovnako dobre ako v sezóne 2007 sa darilo I. Forraiovi. Prestup do silnejšej kubatúry nemal negatívny dopad. Práve naopak. Jeho jazdecké umenie sa rozvíjalo sľubnou cestou.

V triede B Imrich Forrai skončil na peknom druhom mieste, čím si zabezpečil postup medzi elitu . Avšak minuloročná sezóna patrila Richardovi Gregovi jazdiacom vo „veľkom“ C-éčku(od 250-2T/ od 300-4T). Ten spolu s Ľubom Kenderom boli najväčšími adeptmi na celkový triumf v tejto triede. Nakoniec z tohto mini súboja vyšiel víťazne spomínaný Ľ. Kender. Mimochodom to nie je úplne všetko. O schodík vyššie medzi lepších sa prebojoval i Miro Mylan z triedy CX2 a Peter Antoňák, ten ale podobne ako Forrai bude hájiť farby ŠKB už medzi elitou.

Ročník 2009 už naštartoval. Sezónu Askof Cassovia cupu otvorili úvodným pretekom v Š. Bohdanovciach. A po nich sme na rade my. Prvý závod MMSR EaR v histórii ŠKB sa jazdí už na piatej, áno správne čítate, na piatom vytvorenom okruhu. Všetky predošlé trate, ktoré tím vybudoval musel zrušiť aj napriek tomu, že boli vytvorené legálnou cestou.

Najčastejším argumentom za  zrušenie bola vraj blízkosť okruhu k obytnej časti obce.

My veríme, že sa na tejto pôde zídeme aj v ďalších sezónach. Snáď vo Vás milí priatelia zanecháme len ten najlepší pocit.